Podatek dochodowy – czym jest i jak obliczyć podatek od dochodu?

Czym jest podatek dochodowy?

Podatek dochodowy jest najpopularniejszym podatkiem występującym w praktyce. Jego głównym założeniem jest powszechność opodatkowania. Swoje korzenie on ma z klasyfikacji opłat z punktu widzenia źródła poboru podatku. W takim przypadku zarzewiem opodatkowania jest oczywiście dochód, czyli przychód zminimalizowany o sumy uzyskania przychodu. Wcześniej wspomniane podatki dochodowe oznaczają się tym, że następuje opodatkowanie znanej i ostatecznej już wielkości całego dochodu, który został uzyskany. Zaletami ów podatku jest to, że są one płacone od zysku wypracowanego przez jednostki, jak i stały się narzędziem do realizacji zasady powszechności opodatkowania.

Jak obliczyć podatek dochodowy od wynagrodzenia – progresywny?

Najpierw warto ustalić całą kwotę dochodu, a żeby to zrobić, od rocznego przychodu należy odjąć sumę całkowitych kosztów ze wszystkich miesięcy. Możliwą stratę z przeszłości także należy wziąć pod uwagę. Zmniejszamy dwóch także o wszystkie zapłacone składki za ubezpieczenia społeczne, a cały wynik zaokrąglamy oczywiście o pełne złote i poddajemy go mnożeniu przez 18% albo też 32%. Od całego wyniku odejmujemy 7,75% składek na ubezpieczenie zdrowotne, po czym robimy to samo z sumą zaliczek zapłacony na poczet podatku. Możemy odjąć jeszcze kwotę 556,02 zł, jeśli mieścimy się w 18%, po czym tak otrzymamy kwotę dla fiskusa. Całą sumę możemy naturalnie obniżyć, jeżeli korzystamy z różnych ulg.

Jak obliczyć podatek dochodowy ryczałt?

Przychód uzyskany w kwartale jest tu bardzo istotny. Odejmujemy od niego składniki na ubezpieczenia społeczne, a otrzymaną w ten sposób kwotę można dodatkowo zredukować przez ulgi. Oczywiście uzyskaną podstawę opodatkowania zaokrąglamy i mnożymy przez procentową wartość ryczałtu. Kwotę, jaką zaleca się wpłacić fiskusowi, otrzymujemy przez odjęcie 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej.

Jak obliczyć podatek dochodowy liniowy?

Odejmujemy od przychodu koszty jego uzyskania, robimy to także, jeśli odnotowaliśmy stratę w latach wcześniejszych. Robimy to samo ze składkami na ubezpieczenia społeczne, po czym całą kwotę mnożymy przez 19%. Od całej obliczonej kwoty odejmujemy 7,75% składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz wszystkie inne zaliczki zapłacone wcześniej. Wynik naturalnie zaokrąglamy.

Poprzedni artykułWypowiedzenie umowy OC – jak szybko wypowiedzieć umowę OC?
Następny artykułKsiążka kontroli w przedsiębiorstwie – czy jest obowiązkowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj