Każda osoba planująca założyć własną działalność gospodarczą powinna znać podstawowe pojęcia, dotyczące spraw biznesowych. Nie tylko z uwagi na konieczność znajomości własnych wyników finansowych, ale również aby prawidłowo porozumieć się w kontaktach biznesowych z innymi przedsiębiorcami, w bankach, urzędach skarbowych oraz czytając przepisy i artykuły podatkowe. Przychód i dochód – dwa bardzo ważne słowa, którymi operuje każdy przedsiębiorca. Czym się różnią i dlaczego jest tak ważne, aby znać i pamiętać ich znaczenie?
Przychód i dochód są terminami stosowanymi w odniesieniu do pieniędzy, co oznacza, że używamy ich wyłącznie w kontekście określonych kwot. Przychód i dochód może być wyrażony również w dowolnej walucie obcej, np. przepisy ustawy o VAT i w ustawie o podatku dochodowym wskazują limity przychodu zapisane są w walucie euro, dlatego ich wysokość zmienia się co roku w zależności od kursu euro na dzień 1 października każdego roku. Jednak w większości rozliczeń podatkowych w Polsce używamy polskiej waluty i określamy wysokość przychodu i dochodu w złotówkach.
Wracając do definicji, przychód to wszystkie kwoty należne firmie, czyli łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług. Wartość przychodu określamy bez podatku VAT, czyli netto. Przychodem za dany miesiąc będzie zatem suma kwot netto ze wszystkich faktur sprzedaży, prowizje wypłacone przez bank na konto firmowe lub odsetki z firmowej lokaty.
Natomiast dochód to różnica pomiędzy przychodem a kosztami poniesionymi na uzyskanie tego przychodu. Wystąpienie dochodu jest więc zależne od powstania przychodu. Innymi słowy, jeżeli nie powstanie przychód, nie powstanie również dochód. Ponadto dochód powstanie wyłącznie wtedy, gdy uzyskaliśmy przychód, a koszty poniesione w celu jego uzyskania były niższe od kwoty powstałego przychodu. Jeśli koszty uzyskania przychodu sa wyższe niż przychód, to taki wynik określamy jako strata.
Podsumowując, podstawowa różnicą, o której warto pamiętać: przychód jest przed odjęciem kosztów, dochód to nasz wynik finansowy po odjęciu kosztów. Jeśli dochód jest na minusie nazywamy go stratą.