Procedury podatkowe wprowadzone w związku z koronawirusem

Koronawirus stanowi nie tylko zagrożenie zdrowotne, ale również ogromny ciężar dla gospodarki, która nagle uległa drastycznemu spowolnieniu, a w niektórych sektorach (jak np. w turystyce), praktycznie całkowitemu zatrzymaniu. Wiele firm nie przetrwałoby tych kilku miesięcy bez szczególnych ulg i pomocy rządowej. Jakie procedury podatkowe zaproponowały władze w związku z pandemią? Sprawdzamy!

Czym jest Tarcza Antykryzysowa i jak wpływa na podatki?

Obowiązująca od 31 marca specustawa zmieniająca ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła liczne zmiany dotyczące podatku dochodowego czy też podatku VAT. Tzw. Tarcza Antykryzysowa powstała, by chronić przedsiębiorców i ich pracowników przed negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego wywołanego epidemią. Kwestia tego, czy przyjęte rozwiązania są wystarczające, pozostaje dyskusyjna. Przyjrzyjmy się jednak kilku najważniejszym założeniom Tarczy związanym z podatkami.

Poniżej omawiamy krótko najważniejsze zmiany wprowadzone w prawie. Warto jednak sięgnąć po praktyczną interpretację i analizę wpływu na politykę podatkową przedsiębiorstwa w postaci specjalistycznych szkoleń i kursów podatkowych. Listę szkoleń podatkowych możemy znaleźć między innymi w portalu Eventis.pl, gdzie na stronie https://eventis.pl/szkolenia/podatki zgromadzono informacje o dziesiątkach szkoleń podatkowych organizowanych w całej Polsce, jak też zdalnie.

Zmiany w ordynacji podatkowej

Zapisy ustawy wprowadziły pewne zmiany w ordynacji podatkowej, co wpłynęło na niektóre obowiązki przedsiębiorców. Jakie to zmiany?

  • Zawieszony został bieg terminów procesowych i sądowych w postępowaniach sądowych, egzekucyjnych, karnych i karno-skarbowych, celno-skarbowych czy administracyjnych. Nie wstrzymano jednak postępować podatkowych, kontroli podatkowych i celno-skarbowych ani tych prowadzonych w sprawach dotyczących gier hazardowych.
  • Wydłużono do 6 miesięcy termin na wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dla wniosków złożonych do dnia odwołania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.
  • Zawieszono terminy zgłaszania Szefowi KAS krajowych i transgranicznych schematów podatkowych maksymalnie do dnia 30 czerwca.

Procedury dotyczące VAT

W zakresie podatku od towarów i usług wprowadzono następujące regulacje:

  • odroczenie rozpoczęcia stosowania nowego pliku kontrolnego JPK_VAT do 1 lipca 2020 roku dla dużych przedsiębiorstw,
  • opóźnienie wejścia w życie nowej matrycy VAT do 1 lipca 20202,
  • możliwość wystawiania i wydawania nabywcy paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej (za jego zgodą),
  • stawkę 0% VAT dla darowizn na cele przeciwdziałania pandemii koronawirusa.

Szczególne procedury – podatki CIT i PIT

Największe zawirowania dotyczą podatku dochodowego. Zgodnie ze szczególnymi przepisami:

  • przedłużono termin złożenia zeznania podatkowego i wpłaty CIT-8 za 2019 rok do 31 maja 2020 r.,
  • przedłużono termin złożenia zeznania podatkowego PIT za 2019 rok do 31 maja 2020 r.,
  • odroczono termin zapłaty zaliczek na PIT pobranych w marcu i kwietniu 2020 r. od niektórych podatników (spełniających konkretne wymogi),
  • wydłużono terminy na sporządzenie sprawozdań finansowych,
  • wydłużono termin złożenia lokalnej dokumentacji cen transferowych,
  • wydłużono termin zapłaty podatku od przychodów z wynajmu za okres od marca do maja 2020 r. do 20 lipca 2020 r. (pod pewnymi warunkami),
  • umożliwiono szybsze odliczenie od dochodu straty podatkowej poniesionej w związku z koronawirusem,
  • zwolniono od podatku dochodowego świadczenia otrzymane w związku z pandemią koronawirusa.

Podatki stanowią dla przedsiębiorców spore obciążenie finansowe. Dlatego można przypuszczać, że zaproponowane ulgi pomogą przynajmniej niektórym w przetrwaniu trudnej sytuacji związanej z epidemią. Czas pokaże, czy podjęte kroki okazały się wystarczające. Więcej o zmianach w podatkach wprowadzanych w związku z koronawirusem można przeczytać w serwisie WeLearn.pl publikującym informacje dotyczące zmian w podatkach (zobacz: https://welearn.pl/kategoria/podatki/).

Poprzedni artykułZawieszenie działalności gospodarczej a podatki
Następny artykuł2021 rok – pandemia a sprawozdania finansowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj