Zmiana ubezpieczyciela wiąże się nie tylko z podpisaniem nowej umowy OC, ale również z koniecznością skutecznego wypowiedzenia tej dotychczasowej. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami związanymi z procedurą wypowiadania polisy OC.
Szybkie wypowiedzenie umowy OC – kiedy możemy to zrobić?
Jeśli kupiliśmy samochód z OC zbywcy, taka polisa może zostać wypowiedziana w dowolnym momencie jej trwania. Należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo rekalkulować taką składkę. Gdy uznamy, że generuje to dla nas zbyt wysokie koszty, warto pomyśleć o wypowiedzeniu takiej umowy.
Typowy przypadek i najczęściej spotykany to decyzja o wypowiedzeniu przed dniem, w którym kończy się okres ochrony. Dzięki temu nasza polisa nie odnawia się automatycznie na kolejny rok. Wypowiedzenie można złożyć najpóźniej jeden dzień przed końcem ochrony. Należy pamiętać o jednoczesnym zawarciu stosownej umowy z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, ponieważ za każdy kolejny dzień pozostawania bez ubezpieczenia naliczane są kary.
Wypowiedzenie umowy OC – wymagania formalne
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC powinno być złożone w formie pisemnej. Nie wymaga się jednakże osobistego dostarczenia dokumentu. Podpisane wypowiedzenie można wysłać poprzez pocztę elektroniczną. Wypowiedzenie uznaje się za złożone z datą jego dostarczenia do ubezpieczyciela, z wyjątkiem decyzji o wysłaniu dokumentu drogą pocztową. Tutaj ważna jest data stempla pocztowego.
Wypowiadając umowę ubezpieczenia OC, warto skorzystać z odpowiedniego formularza.Warto zaznaczyć, że wszyscy ubezpieczyciele opierają się o podobny wzór wniosku. Najistotniejsze dane, które trzeba w nim zawrzeć to data oraz miejscowość, dane towarzystwa i oczywiście nasze dane. Podaje się także dane pojazdu i dotychczasowej polisy. Nie są to skomplikowane dokumenty, bardzo ułatwiają i przede wszystkim przyspieszają całą procedurę. Taki wzór dostępny jest na stronie internetowej praktycznie każdego towarzystwa, zwykle w formacie PDF, co znacząco ułatwia pobranie i wydruk dokumentu.