Skarga na czynności komornika – kto może ją złożyć?

Nie da się ukryć, że czynności egzekucyjne rzadko kiedy bywają proste i przyjemne. Najczęściej przynoszą one spory dyskomfort zarówno osobom egzekwowanym jak i komornikom, którzy za prowadzenie czynności egzekucyjnych są odpowiedzialni. Istnieją pewne sytuacje, w których można złożyć skargę na czynności komornika. Kto jednak może ją złożyć i w jakich okolicznościach?

Skarga na czynności komornika – na czym polega?

Jak już zostało wspomniane, aby złożyć skargę na czynności komornika, muszą zostać spełnione określone przesłanki. Nie każdy będzie do tego również uprawniony. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów, skarga na czynności komornicze musi być złożona na piśmie. Koniecznie należy oznaczyć w niej poszczególne strony postępowania, a także sąd, do którego owa skarga jest kierowana. Należy zamieścić również opis czynności, które podlegają zaskarżeniu. Podczas składania skargi pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć o odpowiedniej opłacie, która wynosi 100 złotych. Nie wolno zwlekać z zaskarżeniem czynności komorniczych. Jeżeli mamy zamiar zaskarżyć którąś z jego czynności, nie wolno zwlekać z tym dłużej niż siedem dni od momentu zaistnienia tejże czynności. Co ważne, wspomnianą skargę należy wnieść do sądu za pośrednictwem komornika. Całkiem możliwe jest to, że komornik zgodzi się z treścią naszej skargi. Wówczas nie będzie konieczności wnoszenia jej do sądu, a my będziemy zwolnieni z opłaty.

Kto może złożyć skargę na czynności komornika?

Nie ulega wątpliwości, że nie wszyscy będą uprawnieni do sporządzenia oraz złożenia skargi na czynności prowadzone przez komornika. W myśl obowiązujących w polskim prawie przepisów, skargę na czynności komornika ma prawo złożyć każdy, kto czuje, że jej prawa zostały naruszone przez komornika. Ludzie są uprawnieni również do tego, aby złożyć skargę w przypadku bezczynności komornika. Do zaskarżenia owych czynności prowadzonych przez komornika uprawniony jest również sąd, prokurator, a także inny organ na polecenie którego zostały wszczęte czynności komornicze.

Poprzedni artykułRejestracja samochodu z Niemiec – jak zarejestrować auto zza granicy?
Następny artykułWypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj