Rozliczenia podatkowe — zwrot podatku z zagranicy

Legalna praca poza granicami kraju najczęściej wiąże się z obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego przed miejscowym urzędem skarbowym. Doskonale wiedzą o tym osoby zatrudnione m.in. w Niemczech czy Holandii. Poznaj podstawowe zasady, na jakich odbywa się rozliczenie podatku z zagranicy

Rozliczenie podatku z zagranicy

Mimo pewnych różnic system podatkowy w większości państw wygląda podobnie: pracownik otrzymuje wynagrodzenie, którego określoną część  pracodawca przekazuje do urzędu skarbowego jako zaliczkę na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku podatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania podatkowego w kraju, w którym pracował. W takiej sytuacji może okazać się, że kwota pobranych w ciągu roku zaliczek była zbyt wysoka i należy się zwrot podatku z zagranicy. Nadpłatę można jednak odzyskać szybko, a czasem można oczekiwać na nią miesiącami, a nawet latami. Wystarczy, że nie dopilnuje się terminów lub załączy niekompletne dokumenty. Jak wygląda to w Niemczech oraz Holandii?

Rozliczenie dochodów z Holandii

Rozliczaniem podatków w Niderlandach zajmuje się Belastingdienst — odpowiednik polskiego urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że tamtejszy fiskus ma od 3 do 36 miesięcy na rozliczenie dochodów z Holandii, dlatego składając deklarację, warto uzbroić się w cierpliwość. Termin złożenia zeznania upływa 31 marca — niewywiązanie się z niego może znacznie wydłużyć całą procedurę. Pierwszeństwo w rozliczeniach z holenderskim fiskusem mają rezydenci podatkowi tego kraju, czyli osoby zameldowane tam na stałe, zatrudnione poza granicami RP przez co najmniej 183 dni oraz posiadające poza Polską ośrodek interesów życiowych. Ostateczna decyzja podatkowa może zostać wydana przez Belastingdienst w terminie do 5 lat od złożenia zeznania. 

Rozliczenia podatkowe z Niemiec

Niemcy to kolejny kraj, w którym wielu Polaków co roku składa rozliczenia podatkowe zagraniczne. Zeznanie przekazuje każdy, kto prowadzi w tym kraju działalność gospodarczą oraz większość osób zatrudnionych w niemieckich firmach. Podobnie jak w Holandii czy Polsce, dokument można złożyć w urzędzie skarbowym bądź w formie elektronicznej. Osoby wysyłające rozliczenia podatkowe z Niemiec online z reguły szybciej uzyskują na swoje konta zwrot podatku niż podatnicy rozliczający się w tradycyjnej formie. Ostateczny termin złożenia zeznania mija 31 lipca. 

Poprzedni artykułW których bazach informacji kredytowej firmy weryfikują dane zanim udzielą pożyczki bez BIK?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj