Zawieszenie działalności gospodarczej a podatki

Czy trzeba płacić zaliczki na podatek mimo zawieszenia działalności?

Najczęstszą przyczyną zawieszenia działalności gospodarczej jest utrata płynności finansowej. W momencie zawieszenia działalności ustaje także obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, a także składania deklaracji VAT. Nie znika jednak obowiązek corocznego zeznania podatkowego. Mimo zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest zobligowany do dokonania rozliczenia. Należy również zwrócić uwagę na to, czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego (deklaracje mogą być składane za okres miesięczny lub kwartalny). Jeśli tak, przedsiębiorca jest zwolniony ze składania deklaracji VAT.

Status podatnika w czasie zawieszenia działalności gospodarczej

Mimo zawieszenia działalności przedsiębiorca nadal może być czynnym podatnikiem VAT. Dochodzi do tego w następujących sytuacjach:

  • WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,
  • importu towarów lub usług, w ramach których jest podatnikiem,
  • sprzedaż składnika majątku,
  • otrzymanie faktury korygującej (powoduje to konieczność złożenia korekty VAT naliczonego).

Jeśli przedsiębiorca chce mieć pewność co do statusu podatkowego, najlepiej skorzystać z gotowych wyszukiwarek na stronie Ministerstwa Finansów.

Obowiązek przedsiębiorcy wobec US

Podatnik zawieszający działalność gospodarczą nie jest zobowiązany do przekazania tej informacji do właściwego sobie urzędu skarbowego, ponieważ jest to proces zautomatyzowany. Urząd skarbowy otrzymuje tę informację od urzędu miasta na druku CEIDG.

Do obowiązków podatnika należy natomiast umożliwienie przeprowadzenia kontroli przez US. Mimo zawieszenia działalności przedsiębiorca jest zobligowany do wywiązywania się z obowiązków wobec fiskusa. Co do zasady, urząd skarbowy nie ma obowiązku uprzedzić przedsiębiorcy o zamiarze dokonania kontroli. Taka sytuacja następuje głównie wtedy, kiedy urząd skarbowy ma podejrzenia dotyczące prawidłowego zachowania warunków zawieszenia działalności.

Poprzedni artykułKsiążka kontroli w przedsiębiorstwie – czy jest obowiązkowa?
Następny artykułProcedury podatkowe wprowadzone w związku z koronawirusem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj