Jesteś w posiadaniu domu, mieszkania lub działki budowlanej? Czy wiesz, jak prawidłowo wypełnić deklarację in-1 i zapłacić podatek od nieruchomości? Jeśli nie, poniższy tekst z pewnością Ci to ułatwi. Zaczynamy!
Po pierwsze: sprawdź, co podlega opodatkowaniu
Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem mieszkania, działek budowlanych, domu czy działki rekreacyjnej, w świetle polskiego prawa masz obowiązek od każdego z nich zapłacić podatek. Podstawą opodatkowania może być powierzchnia użytkowa (podana w metrach kwadratowych) w przypadku domów lub mieszkań. Natomiast w odniesieniu do działek stosuje się miarę w postaci m2 bądź ha.
Po drugie: wybierz odpowiedni formularz
Każdy formularz służy innym celom. Deklaracja dn-1 jest przeznaczona do wykazywania nieruchomości, które zgodnie z ustawą podlegają opodatkowaniu. Tutaj złożysz deklarację na podatek od nieruchomości. Deklaracje online stanowią, bez wątpienia, najwygodniejszy sposób rozliczania się ze swoim urzędem skarbowym. Nie wymuszają dopasowywania się do specyficznych godzin otwarcia placówki ani konieczności fizycznego znalezienia się na miejscu. Pozwalają zaoszczędzić czas i energię. Optymalnie zatem rozliczyć podatek od nieruchomości za pomocą interaktywnego formularza – bez wychodzenia z domu, bez stania w kolejkach czy zwalniania się wcześniej z pracy, aby zdążyć przed zamknięciem.
Po trzecie: sprawdź terminy i dowiedz się, jak wypełnić formularz
Podatek od nieruchomości jest podzielony na cztery transze – po jednej na dany kwartał. Załącznik IN-1/PO należy pobrać dla każdej kolejnej posiadanej nieruchomości. Z kolei załącznik IN-1/P służy w przypadku, w którym dana nieruchomość dotyczy co najmniej 3 współwłaścicieli. Do rozliczania nieużytków/nieruchomości zwolnionych z podatku służy druk IN-1/PZ. Przy sporządzaniu rocznej deklaracji przyda się również akt notarialny nabycia nieruchomości, dane z księgi wieczystej oraz informacje pobrane z ewidencji gruntów i budynków.
Wypełnianie deklaracji in-1 należy rozpocząć od podania roku zdarzenia, którego dotyczy dana informacja. Ci podatnicy, którzy składają deklarację względem nieruchomości dotąd nieopodatkowanej należy zaznaczyć X kwadrat 2.1, natomiast w każdym innym przypadku 2.2. W sytuacji składania korekty informacji należy bezwzględnie dołączyć na piśmie uzasadnienie przyczyn korekty. W deklaracji muszą znaleźć się również sumy powierzchni poszczególnych gruntów, poszczególnych budynków oraz sumę wartości budowli. Warto wiedzieć, że formularz in-1 służy również do zgłaszania nabycia nieruchomości.
Po czwarte: co jest zwolnione z podatku od nieruchomości
Nie za wszystkie grunty czy obiekty na nich usadowione właściciel ma obowiązek uiszczania podatku. W przypadku osób prowadzących działalność o charakterze leśnym, rolnym bądź rybackim nie ma konieczności opłacania daniny za budynki gospodarcze. Również budynki objęte opieką konserwatora zabytków nie generują takich kosztów. Podobnie budynki zlokalizowane na terenie parków narodowych i rezerwatów przyrody. Zwolnione od podatku od nieruchomości są także budynki, których powierzchnia nie przekracza 35 m2, na przykład wiaty garażowe czy altany ogrodowe. Podatku od nieruchomości nie płacą też żłobki, uczelnie, zakłady pracy chronionej czy centra rozwojowo-badawcze – nie wliczając tych części powierzchni, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Podsumowując, podatek od nieruchomości najlepiej wypełnić, korzystając z interaktywnego formularza, który znacząco ułatwia prawidłowe rozliczenie z urzędem skarbowym.