Jak założyć własną firmę – krok po kroku

O byciu na swoim nie tylko w odniesieniu do mieszkania, ale i pracy marzy wiele młodych jak i starszych osób. Wielu z nas wydaje się, że założenie własnej firmy jest drogie, trudne i skomplikowane nie wiedząc jak błędne jest to założenie. Jak zatem krok po kroku założyć własną firmę krok po kroku?

Krok 1. Wybór formy działalności

Opcji jest wiele od jednoosobowej działalności gospodarczej przez spółki osobowe i kapitałowe po spółkę cywilną. Osoby dopiero zaczynające przygodę z własną firmą najczęściej decydują się na założenie jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej.

Formalności przy zakładaniu jednoosobowej działalności jak i spółki cywilnej są stosunkowo krótkie i proste, a obie formy różnią się tylko ilością właścicieli, jednym w przypadku jednoosobowej działalności i minimum dwoma w przypadku spółki cywilnej.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jak i spółka cywilna mają tylko jeden wymóg przy ich zakładaniu, którym jest pełnoletniość. W przypadku jednoosobowej działalności o wszystkim od oferty, po rozwój firmy i jego kierunku decyduje jedna osoba i odpowiada za firmę całym swoim majątkiem. W przypadku spółki cywilnej ta odpowiedzialność rozkłada się na więcej osób podobnie jak decyzyjność.

Krok 2. Dokumenty czyli jak założyć własną firmę za pomocą jednego formularza

Od 2011 roku Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej umożliwiła złożenie dokumentów w celu założenia własnej firmy w każdym urzędzie gminy, niezależnie od naszego miejsca zameldowania. Istnieje też możliwość złożenia wniosku drogą internetową.

Wszelkich formalności dopełnić można za pomocą jednego formularza, CEIDG-1. Na tym formularzu zaznaczamy formę opodatkowania podatkiem dochodowym, podajemy swoje dane i dane firmy. Formularz ten jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, zgłoszeniem identyfikacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego NIP i zgłoszeniem płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formularz CEIDG-z można złożyć bezpośrednio w urzędzie gminy jak i drogą elektroniczną (jeśli posiadamy podpis elektroniczny).

Krok 3 – Rejestracja jako podatnik VAT

Po zarejestrowaniu działalności powinniśmy zarejestrować się we właściwym urzędzie skarbowym jako podatnik VAT. W tym celu wypełniamy formularz VAT-R a właściciele spółki cywilnej dodatkowo powinni dokonać opłaty w wysokości 0,5% całości wkładu i dopełnić formalności podatku cywilnoprawnego (PCC-3).

Dzisiaj założenie firmy wiąże się z naprawdę krótkimi i nieskomplikowanymi formalnościami. Pozostaje nam cieszyć się z bycia na swoim i planować rozwój własnej firmy.

Poprzedni artykułPomysł na biznes – skąd wziąć pomysł na własną firmę?
Następny artykułDziałalność gospodarcza – najważniejsze informacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj