Książeczka sanepidowska – jak wyrobić książeczkę w Sanepidzie?

Książeczkę sanepidowską muszą obowiązkowo wyrobić osoby chcące podjąć pracę w branży gastronomicznej. Bez książeczki sanepidowskiej nie obejdą się również pracownicy szpitali, studenci medycyny oraz ci, którzy w swoim miejscu pracy mają kontakt z wieloma osobami lub dziećmi poniżej 6 roku życia.

Właściwa i pełna nazwa książeczki sanepidowskiej to książeczka do celów sanitarno – epidemiologicznych. Dzięki niej będziemy w posiadaniu dokumentu, potwierdzającego o braku obecności pałeczek określonych bakterii w naszym ciele. Warto wiedzieć, że obowiązek posiadania książeczki sanepidowskiej został zniesiony w 2008 roku. Zastąpiły ją orzeczenia lekarskie do celów sanitarno – epidemiologicznych, jednak wciąż powszechnie stosuje się wcześniej już znaną nawę „książeczka sanepidowska”.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Pierwsze co powinniśmy zrobić chcąc wyrobić książeczkę sanepidowską, to udać się do najbliższej stacji sanitarno – epidemiologicznej w swoim mieście lub powiecie. W przypadku otrzymania skierowania od naszego pracodawcy powinniśmy otrzymać adres punktu, do którego mamy się zgłosić. W czasie pierwszej wizyty otrzymamy specjalne pojemniczki na trzy próbki kału. Następnie nasz materiał do badań, który powinien pochodzić z trzech dni, należy przekazać do punktu sanepidu.

Ile trwa i ile kosztuje wyrobienie książeczki sanepidowskiej?

Analiza naszych próbek może potrwać od jednego tygodnia do dwóch. Ostatnim etapem będzie wizyta u lekarza medycyny pracy, który wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy. Należy mieć na uwadze, że lekarz może nam zlecić wykonanie dodatkowych badań (jest to zależne od rodzaju pracy, którą mamy zamiar wykonywać).

W przypadku otrzymania skierowania od naszego pracodawcy wykonamy wszystkie badania oraz wyrobimy książeczkę bezpłatnie. Jednak kiedy miejsce ma sytuacja, gdy nasz pracodawca oczekuje oczekuje aktualnej książeczki już w chwili zatrudnienia, będziemy zmuszeni sami pokryć koszty związane z jej wyrobieniem. Wtedy należy liczyć się z kwotą 100-150 zł.

Poprzedni artykułKalkulator wynagrodzeń 2020 (netto i brutto), czyli łatwe wyliczanie wynagrodzenia pracownika
Następny artykułUmowa franczyzowa – co powinna zawierać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj