Rejestracja samochodu z Niemiec – jak zarejestrować auto zza granicy?

Zakup auta zza granicy wciąż cieszy się wśród Polaków sporym powodzeniem. Najchętniej wybieramy samochody pochodzące z Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz z Niemiec. Należy pamiętać, że samochód sprowadzany zza granicy podlega obowiązkowi rejestracyjnemu.

O czym należy pamiętać, rejestrując auto zza granicy?

Sprowadzając auto zza granicy, mamy do wyboru dwie opcje: możemy to zrobić na własną rękę lub powierzyć pośrednikowi. Jeśli  zdecydujemy się na pierwszy warianty, musimy pamiętać o tym, że w przypadku, gdy nasz samochód nie będzie miał tablic rejestracyjnych, obowiązkowo musimy skorzystać z lawety. Warto również zadbać o krótkookresowe OC. Przed zakupem bezwzględnie powinno się zweryfikować, czy pojazd nie jest kradziony.

Kwestie podatkowe i inne formalności związane z rejestracją auta zza granicy

Obligatoryjnie trzeba odprowadzić akcyzę, na co mamy 30 dni poprzez złożenie stosownej deklaracji w urzędzie. Można to zrobić osobiście poprzez wypełnienie drukowanego formularza lub elektronicznie. Warto także sprawdzić, czy sprowadzane auto posiada aktualny przegląd. Należy jednak przeprowadzić dodatkowe badania uzupełniające. Jeśli zależy nam na redukcji kosztów, można dopytać, czy w przypadku naszego pojazdu, niezbędne jest dokonanie kompleksowych badań technicznych.

Czynności urzędowe związane z rejestracją auta zza granicy

Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów i uiszczeniu stosownych opłat, należy udać się z wizytą do wydziału komunikacji. Tam trzeba przedłożyć wypełniony wniosek, umowę w języku polskim, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Ponadto zaświadczenie, że auto przeszło aktualny przegląd, potwierdzenie opłaty akcyzowej, zagraniczne tablice oraz dowód wyrejestrowania samochodu w kraju pochodzenia. Rejestracja samochodu to koszt rzędu 256 zł, w tym opłaty za tablice rejestracyjne, nalepki, czasowe pozwolenie, opłata ewidencyjna, karta pojazdu i dowód rejestracyjny. Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, należy pamiętać, że to krótkookresowe nie podlega przedłużeniu. Najpóźniej w dniu rejestracji trzeba kupić nowe. Aby wybrać atrakcyjną ofertę, warto skorzystać z dostępnych na rynku porównywarek cen.

Poprzedni artykułZarabianie w internecie – jak szybko zarobić w sieci?
Następny artykułSkarga na czynności komornika – kto może ją złożyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj