Wypowiedzenie umowy o pracę – najważniejsze informacje

Umowa o pracę jest uznawane w Polsce za pewnego rodzaju gwarant stabilnego zatrudnienia. Nie dzieje się tak bez przyczyny: osoba, która pracuje w oparciu o ten typ umowy nie może być według obowiązującego prawa z dnia na dzień pozbawiona źródła dochodu. Nawet jeżeli pracodawca chciałby pracownika z jakiegoś powodu zwolnić, musi dochować ustawowego terminu wypowiedzenia. Jest on różny w zależności od długości trwania umowy o pracę, a jego podstawowym celem jest danie pracownikowi szansy, aby zdobyć kolejną pracę, by nie zostać bez środków do codziennego życia. W pewnym sensie jest to też ochrona pracownika, który zyskuje ewentualny czas na znalezienie zastępcy na danym stanowisku.

Najważniejsze informacje dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę

Podstawową informacją dotyczącą wypowiedzenia jest to, że dokonać tego może każda strona, zarówno pracodawca, jak i pracownik (art. 32 Kodeksu Pracy). Bardzo istotne są też zastrzeżenia dotyczące okresu wypowiedzenia, które są różne w zależności od czasu trwania stosunku pracy uregulowane w art. 36 Kodeksu Pracy. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosić musi 2 tygodnie. Jeżeli był on zatrudniony w danej firmie co najmniej 6 miesięcy, okres ten wydłuża się odpowiednio do miesiąca. Jeżeli natomiast pracował gdzieś co najmniej 3 lata, wówczas okres ów wynosi aż 3 miesiące. Co ciekawe, pracownikowi w trakcie okresu wypowiedzenia przysługują też na podstawie artykułu 37 Kodeksu Pracy ustawowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę – bez okresu?

Kodeks Pracy przewiduje też w art. 52 możliwość wypowiedzenia umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia w momencie, w którym pracownik dokonał ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, dokonał przestępstwa lub utracił uprawnienia do wykonywania konkretnego zawodu. Jest to tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest wystąpienie przesłanek z art. 52, a bez nich takowe zwolnienie jest nielegalne i może zostać podane przed specjalne sądy pracy.

Poprzedni artykułSkarga na czynności komornika – kto może ją złożyć?
Następny artykułUmowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj